Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

0 203

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

İlk gebelik belirtilerinden sonra ebeveynlerin kafasını kurcalayan en değerli bilgi bebeklerinin sağlıklı olup olmadığını öğrenmeleri ve bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeleridir. Kız veya erkek çocuk ayrımı yapmasalar bile bebeğin cinsiyetini öğrenmek her anne ve baba için önemlidir. Tıbbın oldukça fazla gelişmesi ile birlikte bebeğin cinsiyetini öğrenme süresi de oldukça fazla düşmüştür. Gebeliğin başlamasının üzerinden 13 hafta geçtiğinde gebelikte cinsiyet öğrenme ihtimali yükselmektedir. Gebelikte cinsiyet belirlemek için gelişmiş ultrason cihazları kullanılmaktadır. Bazı kadınlarda bu süre 16 veya 18 haftaya kadar uzayabilir. Cinsiyet öğrenme süresinin uzaması bebeğin karın bölgesinde iç tarafa dönük olması ve hamile olan annenin olması gerekenden çok daha fazla kilo alması olarak sayılabilir.

Bebeklerde Cinsiyet Belirleme

Çok eski yöntemlerin bebeklerin cinsiyet belirlemesinde hala geçerli olması ve bu belirtiler ortaya çıktığında çevredeki kişilerin bebeğin cinsiyeti için tahmin yürütmesinin çoğalmasına da neden olabilir. Bebeklerde cinsiyet belirleme hangi dış etkenlerden anlaşılır?

Kız Bebek: Hamilelik döneminde annenin yüzünde çillerin oluşması, asık suratlı olması ve annenin biraz çirkinleşmesi bebeğin kız olmasına işaret olarak sayılabilir. Anne adayı daha çok tatlı tüketmek istiyorsa ve anne adayının top şeklinde bir karnı varsa bebeğin yine kız bebek olduğu düşünülür. Anne adayının karın bölgesinden değil, kalça ve basenlerden kilo alması da kız bebek sahibi olabileceği işaretlerinden birisi olarak sayılmaktadır.

Erkek Bebek: Anne adayının burnunun daha geniş bir hal alması, anne adayının doğum süresini beklerken yüzündeki çillerin lekelerin bile geçecek şekilde güzelleşmesi, anne adayının sürekli olarak ekşi ve tuzlu gıdalara karşı aşermesi ve anne karnının sivri olması anne adayının erkek bir evlat sahibi olacağı hususunda işaret olarak sayılmaktadır.

Saymış olduğumuz bu belirtilerin tümü bazı durumlarda erkek bebek cinsiyetini anlamak ve kız bebek cinsiyetini anlayabilmek için belirti sayılabilir. Fakat günümüzde çok gelişmiş ultrasonların bulunması bebeğin cinsiyetinin birkaç dakika içinde belirlenmesini sağlayabilmektedir. Bebeklerin cinsiyetini belirleyebilmek için bir başka tıbbi uygulama ise anne karnından alınan kordon biyopsisi, kordonestez yöntemleri ve  amnion suyu olarak bilinmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.