Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

0 185

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri her kadında aynı olmamak kaydı ile ortalama olarak ilk yedi günde kendisini gösterebilir. Gebelik hormonlarının salgılanması ile birlikte gebe olan kadının vücudunda oluşan farklılıklardan hamile olduğu belli olur. Erken gebelik belirtileri yumurtanın döllenmesi sonrasında geçen iki hafta içerisinde bir çok işaretler ile ortaya çıkmaktadır. Vücutta oluşan bu belirtiler hamilelik testi yapılarak teyit edilebilir. Peki; erken evrede gebelik belirtileri nelerdir?

Mide Bulantısı

Hamilelikte hemen hemen her kadında ilk evrelerde görülen belirtilerden birisi olan mide bulantısı, bazı kadınlarda çok yoğun görülürken, bazılarında çok az görülmektedir. Genellikle bu belirti ilk üç ay tamamlandıktan sonra geçebilir.

Regl Döneminde Gecikme

Rutin olarak kadınlarda ayda bir görülen regl döneminin üzerinden bir hafta geçtiğinde gebelik şüphesi ile test yaptırılabilir. Regl dönemi geçtiğinde diğer belirtiler de ardı ardına görülmeye başladı ise hailelik belirtisi olduğu anlaşılır.

Duygusal Değişiklikler

Gebelik hormonları kadın vücudunda bir çok değişikliğe yol açmaktadır. Hamilelik ilerledikçe belirtiler de farklılaşır ve daha belirgin hale gelir. Hamileliğin ilk haftasında bile duygusal değişiklikler erken gebelik evresinde gözlemlenebilir.

Kabızlık

Çoğu kadının hamilelik döneminin başlarında sindirim sorunları yaşadığı bilinmektedir. Sindirim siteminden en belirgini ise kabızlık ortaya çıkar. Kabızlık hamile kadınlarda ilk belirtiler olarak ortaya çıkarsa kesinlikle ilaç kullanımı ile değil doğal yöntemler ile bu soruna çare bulmaları gereklidir.

Vücut Sıcaklığında Farklılıklar

Metabolizmada oluşan değişimler kadınlarda hamileliğin ilk başlangıç belirtilerinde vücut ısısını değiştirir. Vücut ısısının değişimi bazı zamanlarda titreyecek kadar üşüme bazı zamanlarda ise ayaklarda ve yüzde sıcaklık hissi ile ortaya çıkmaktadır.

Sık İdrara Çıkmak

Normal vakitte idrara çıkma sayısının üzerinde idrara çıkmak hamilelik belirtisi olarak sayılabilir. Bunun nedeni hem vücut sindirim sisteminde olan hormon değişimleri hem de sık sık vücut şeker seviyesinin dengesizleşmesi olarak sayılabilir.

İştahta Değişme

Hormonların değişimi ile birlikte hamileliğin ilk evresinde kadınlar kendilerini ya çok iştahlı veya hiçbir besin tüketemeyecek kadar iştahsız hissedebilirler. Bazı kadınlarda hamilelik belirtisi olarak görülen mide bulantısı da iştah dengesinin değişmesine neden olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.