Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0 175

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Her anne adayı hamileliğin başından sonuna kadar bebeğinin sağlıklı bir şekilde karnında büyüyerek dünyaya hiçbir sağlık kusuru taşımadan gelmesini diler. Hamilelik süresince sağlıklı bir bebek sahibi olmak için beslenmenin büyük bir önemi vardır. Yeterli ve dengeli beslenmek bebeğin sağlıklı olmasına destek olurken, bebeğin kilo alımını ve diğer gelişimlerini aylık olarak doktor kontrolü ile takip etmek de önemlidir. Gebelikte beslenme iyi bir beslenme uzmanı ile de takip edilebilir. Fakat bilinçli bir şekilde yapılan bir beslenme listesi hamilelikte dengeli beslenmeye yardımcı olabilir.

Bebeğin hamilelik döneminde gelişmesi ve büyümesi annenin günlük olarak aldığı besinlere bağlıdır. Anne adayının aldığı besinler plasenta aracılığı ile fetusa taşınır ve bebek beslenir. Anne adayının enerji gereksinimi ilk zamanlarda daha az iken ortalama olarak 20. Haftadan sonra anne adayının enerji depolanma ihtiyacı daha fazla artar.

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalıdır?

Gebelikte anne adaylarının en büyük korkusu çok fazla kilo almaktır. Çevreden gelen “sen iki canlısın artık iki kişilik yemek yemen gerekli” sözleri de bazı anne adaylarının kafasını karıştırabilir. Anne adayları gerekli olduğu kadar yediklerinde bebekleri beslenir. İki kişilik yemek yemek sadece anne adayının olması gerekenden çok daha fazla kilo almasına neden olur. Anne adaylarının tüm hamilelik boyunca 7 ila 12 kilogram arasında fazla kilo alması normaldir. 15 kilonun üzerine çıkmış olan ağırlık anne adaylarında yağlanma ve daha sonradan veremeyecekleri kiloların işareti olarak sayılabilir. Hamilelik beslenme listesi hazırlayarak anne adayları fazla kilo alımına engel olabilir.

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Protein, kalsiyum, folik asit, A vitamini, B12 vitamini ve C vitamini içeren gıdaların anne adayları tarafından tüketilmesi mutlaka gereklidir. Bu vitamin türlerinin tüketilmesi bebeğin hem zihinsel hem de bedensel olarak daha sağlıklı doğmasını sağlamaktadır. Fakat her zaman tüm gıdaları ölçüsünde tüketmenin önemi de büyüktür. Anne adaylarının tüketmesi gereken gıdalar yağlı tohumlar, süt yoğurt, peynir, yumurta ayran, kefir, gibi kalsiyum içeren gıdalar, az miktarda tam buğday veya çavdar ekmeği, kuru baklagiller, et, tavuk ve balık olarak sayılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.