Yenidoğan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0 157

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yeni ebeveyn olan anne babalar daha bebekleri dünyaya gelmeden önce bile bakımları için telaş etmeye başlarlar. Bebeğin nasıl bezlenmesi gerektiği, bebeğin nasıl banyo yaptırılması gerektiği, bebeğin hasta olmaması için izlenmesi gereken yol ve yenidoğan beslenme konuları her zaman ebeveynlerin hassas davrandıkları konulardır. Ebeveynler bebeklerini en iyi şekilde beslemek için öncelikli olarak uzman bir çocuk doktorundan destek almaları gerekir. Bebeğin aşılarının takip edildiği gibi bebeğin gelişimi de ilk aylarda her ay olmak üzere kilosu ve boyu takip edilerek gözetim altında tutulmalıdır.

  1. Ayda Bebek Beslenmesi

Her bebek için aynı olmasa da 1. ayda bebek ortalama olarak 2 saatte bir acıkır. Bebeklerin anne sütü ile 1. ayında her iki saatte bir beslenmesi yeterli olacaktır. Birinci ayda kesinlikle bebeklere; inek sütü, keçi sütü, koyun sütü, bal, yumurta veya başka besinlerin verilmesi yasaktır. Yenidoğan doğal beslenme sistemi kesinlikle birinci ayda sadece anne sütü ile yapılması gereklidir. 

  1. Ayda Bebek Beslenmesi

Yenidoğan anne sütü beslenmesine birinci ayda olduğu gibi ikinci ayda da devam edilmelidir. İkinci ayda anne sütünün yanı sıra birinci ayda olduğu gibi hiçbir ek gıdaya ihtiyaç yoktur. Birinci ayda ve ikinci ayda bebek geceleri sürekli olarak uyku halinde ise bebeğin uyandırılarak beslenmesine gerek yoktur. Bebekler için anne sütü ile beslenme kadar uyumak da büyümelerine katkı sağlamaktadır.

  1. Ayda Bebek Beslenmesi  
  2. ayda bebeğin gün içinde ortalama olarak 5 – 6 kez emzirilmesi yeterlidir. İlk aylarda olduğu gibi üçüncü ayda da bebeğe hiçbir ek gıda takviyesi gerekmeden sadece anne sütü yeterli olacaktır. Geceleri bebek uyandığında emzirilmeli fakat bebek uyumaya devam ediyorsa uyandırılmamalıdır.
  3. Ayda Bebek Beslenmesi  

Bebekler 4. ayda da hala yenidoğan konumundadır. Yenidoğan olarak dördüncü ayda da bebekler sadece anne sütü ile beslenilmeli kesinlikle ek gıda verilmemelidir. Annenin tüketeceği çeşitli doğal gıdalar bebeklere besin olarak dördüncü ayda da geçmektedir.

  1. Ayda Bebek Beslenmesi  

Çocuk doktoru uygun gördüğünde çok az olmak kaydı ile bebeklere 5. aylarında doğal yoğurt, köy yumurtasının sarısı veya bazı meyveler verilebilir. Takviye olarak verilen bu meyve, yoğurt ve yumurta yanında kesinlikle en besleyici gıda yine anne sütüdür. Bu besinlerin verilmesi gün içinde 5 aylık bebek için üç çorba kaşığını geçmemesi gerekir. Anne sütü 5. ayda da temel gıda olarak verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.